ru-Štěnice domácí - co je dobré o ní vědět

03.09.2023

Štěnice má 5 vývojových stádií, přičemž každé stádium se musí alespoň jednou nasát krve, aby se mohlo vyvinout do dalšího stádia. Samice za svůj život naklade 200 - 500 vajíček. Vývoj vajíčka za optimální teploty trvá 30 - 50 dní. Vajíčka štěnic mohou klást pouze dospělé samice. Ke kompletnímu zamoření štěnicemi dochází během 3 - 6 měsíců od prvního zavlečení a je tedy potřeba jednat rychle.

Dospělé štěnice sají krev opakovaně a dožívají se 9 - 18 měsíců života. Vydrží hladovět i několik měsíců. Mají rády teplotu kolem 22 - 25 °C a při teplotě pod 16 °C přestávají být aktivní. Štěnice uhynou při tepolotách vyšších než 55 °C nebo nižších než -17°C. Je tedy prakticky nemožné štěnicím způsobit teplotní šok a kompletně je tím vyhubit. Hubení štěnic svépomocí není možné, volně dostupné prostředky by situaci akorát zhoršily.

Objevily se u vás doma štěnice?

Kontaktujte nás. Neváhejte nám zaslat fotku škůdce nebo štípanců na e-mail , Whatsapp nebo jako mms. Díky mnohaleté zkušenosti dokážeme štěnice i štípance bezpečně identifikovat.

Možnost bezplatné konzultace, nezávazné cenové nabídky nebo objednání zásahu - výjezd do 24 hodin.

Podle čeho vás štěnice lokalizují

Hostitele napadá štěnice zejména v noci během spánku. Lokalizují vás velice přesně dle teploty a poznají, kdy jste v klidové režimu podle koncentrace CO₂ ve vzduchu. Schovat se před nimi v jiné místnosti nemá smysl, protože hladová štěnice proleze i těmi nejmenšími skulinkami (škvíry v podlaze, práh dveří...). Štěnice sají lidem krev po dobu 5 - 10 minut obvykle jednou za 3 - 4 dny. Štípance od štěnic jsou velmi svědivé a vždy je jich několik blízko sebe.

Jak štěnici poznat

Štěnice postelní je lezoucí hmyz - parazit. Má plochý oválný tvar a rezavou až červeno hnědou barvu. Dospělá štěnice dorůstá velikosti 4 - 7 mm. Její vývoj je nedokonalý - z vajíček se líhnou malé nymfy bez stádia zakuklení, které mají ihned potřebu sát krev. Pokud štěnici rozmáčknete, zůstane po ní většinou krvavý flek - je to bezpečný způsob jak škůdce identifikovat.

Dalším ukazatelem výskytu štěnic je také jejich trus, který je tvořen strávenou krví. Jedná se o černé tečky rozmístěné v okolí jejich úkrytů. Často se kolem těchto černých teček štěnice shlukují a zakládají hnízda.

Každá profesionální deratizační firma musí být schopna vyhubit štěnice ve všech stádiích vývoje včetně vajíček - nechte to na nás a zvolte profesionální služby hubení štěnic.

Jak se k vám štěnice dostanou

Štěnice nežijí volně v přírodě, šíří se hlavně díky přirozené migraci obyvatel, turistice a cestování za prací. Dále se s nimi můžeme setkat v dopravních prostředcích, oblečení, elektronice i nábytku. Přenos štěnic v nábytku (zejména při nákupu z druhé ruky) je nejčastější způsob zamoření.

Nevěřte mýtům o tom, že se u vás štěnice objevily pro nedostatečnou hygienu a podobně. Vyskytují se jak v nejluxusnějších hotelích a ubytovacích zařízeních, tak i mezi bezdomovci.

Jak se štěnic zbavit

Nesnažte se likvidovat štěnice sami. Běžně dostupné a univerzální prostředky na štěnice nemají účinek a zahubí je pouze při přímém zásahu. Volně dostupné prostředky obsahují jen malé množství účinných látek a navíc jsou proti nim štěnice často odolné. 

V případě hubení štěnic po domácku dojde k jejich rozehnání do okolních místností nebo bytů a tím se značně prodraží profesionální zásah, který bude stejně časem potřeba (ano, opravdu takových klientů máme hodně). Přečtěte si, jak hubíme štěnice my.

Další informace:

Objevily se u vás doma štěnice?

Kontaktujte nás. Pošlete nám fotky nebo štípance na e-mail, Whatsapp nebo jako mms. Díky mnohaleté zkušenosti dokážeme škůdce i štípance bezpečně identifikovat.

Bezplatná konzultace, nezávazná cenová nabídka nebo objednání zásahu - výjezd do 24 hodin.