ru-Jaké nemoci mohou hlodavci přenést na lidi?

26.06.2024

Hlodavci mohou lidem způsobit škody na majetku, ale také často přenáší různé nemoci. Sepsali jsme pro Vás seznam nemocí, které může člověku způsobit myš, krysa a nebo potkan. Hlodavec je v mnoha případech pouze mezihostitelem, ze kterého se bakterie či nemoc přenese na člověka.

1. Břišní tyfus

Břišní tyfus je infekční onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi. Přenáší se kontaminovanou vodou nebo stravou. Symptomy zahrnují vysokou horečku, bolesti hlavy, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu a někdy vyrážku. Léčba spočívá v podávání antibiotik. Nezbytná je také podpora hydratace. V pokročilých případech může vést k vážným komplikacím jako je perforace střeva. Prevence zahrnuje dodržování hygieny a v některých případech očkování.

2. Paratyfus

Paratyfus je střevní infekční onemocnění podobné břišnímu tyfu, ale obvykle méně vážné. Způsobují ho různé kmeny salmonely (kromě salmonely typhi). Příznaky zahrnují horečku, bolesti břicha a průjem. Léčba spočívá v podávání antibiotik a udržení hydratace. Onemocnění je možné předcházet dodržováním hygieny a bezpečných postupů při manipulaci s potravinami.

3. Tularémie

Tularémie je závažné bakteriální onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Může mít různé formy, od mírných až po život ohrožující. Symptomy zahrnují vysokou teplotu, zvětšení sleziny, atypický zápal plic nebo vředovité změny na kůži. Přenáší se kontaktem s infikovanými zvířaty (často krysa, myš, potkan), bodnutím hmyzem nebo inhalací bakterie. Léčba spočívá v podávání specifických antibiotik.

4. Dermatofytóza nebo dermatomykóza

Dermatofytóza, známá také jako dermatomykóza, je kožní onemocnění způsobené plísněmi. Projevuje se ve formě svědivých, šupinatých vyrážek, často kruhového tvaru. Může postihnout různé části těla včetně pokožky hlavy, nohou (tzv. atletická noha) nebo nehtů. Léčba zahrnuje antifungální krémy nebo perorální medikaci. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se přímým kontaktem nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

5. Salmonelóza

Salmonelóza je bakteriální průjmové onemocnění způsobené bakteriemi rodu Salmonella. Charakterizuje se horečkou, průjmem a bolestmi břicha. Přenáší se především konzumací kontaminovaných potravin, jako jsou syrová vejce, maso nebo mléčné výrobky. Léčba zahrnuje hlavně rehydrataci a v některých případech antibiotika. Prevence spočívá v důsledném vaření potravin a dodržování hygienických standardů při manipulaci s potravinami.

6. Leptospiróza

Leptospiróza je horečnaté infekční onemocnění způsobené bakteriemi Leptospira. Přenáší se kontakt s vodou nebo půdou kontaminovanou močí infikovaných zvířat včetně hlodavců. Symptomy mohou zahrnovat horečku, bolesti hlavy, svalů a žloutenku. Někdy může vést k selhání ledvin nebo meningitidě. Léčba zahrnuje podávání antibiotik. Prevence spočívá ve vyhýbání se kontaminované vodě a půdě.

7. Leishmanióza

Leishmanióza je parazitické onemocnění způsobené prvokem Leishmania. Přenáší se bodnutím infikovaným hmyzem, jako jsou pískomilové. Existují různé formy leishmaniózy, od kožních vyrážek po vážné postižení vnitřních orgánů. Léčba závisí na formě a závažnosti onemocnění a zahrnuje podávání antiparazitárních léků.

8. Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění přenášené klíšťaty. Projevuje se horečkou, bolestmi hlavy a může vést k zánětu mozku (encefalitidě). Někteří lidé mohou mít jen mírné příznaky, zatímco jiní mohou mít vážné neurologické důsledky. Očkování je účinnou prevencí proti této nemoci. V případě infekce se léčba soustředí na zmírnění symptomů. Klíšťata a jejich larvy se drží právě i na hlodavcích, odkud se klíště přenese na člověka.

9. Toxoplasmóza

Toxoplasmóza je parazitární onemocnění způsobené Toxoplasma gondii. Často probíhá bez příznaků, ale u imunokompromitovaných jedinců nebo těhotných žen může vést k vážným komplikacím. Přenáší se konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo kontaktem s infikovanou kočičí stolicí. Mezihostitelem může být právě i hlodavec, ze kterého se infekce přenáší na člověka. Prevence zahrnuje důkladné vaření masa a hygienické zacházení s kočičím odpadem.

10. Různí střevní paraziti

Střevní paraziti, jako jsou tasemnice, škrkavky nebo lamblie, mohou způsobit různé gastrointestinální problémy včetně průjmu, bolesti břicha a malabsorpce živin. Přenášejí se kontaminovanou vodou, potravinami nebo přímým kontaktem s hlodavci. Léčba zahrnuje specifické antiparazitární léky. Prevence zahrnuje dodržování hygieny, pití čisté vody a bezpečnou manipulaci s potravinami.

Potřebujete se zbavit hlodavců?

Zabíváme se hubením a deratizací hlodavců. Ať už jde o myš, krysu nebo potkana, rádi vám pomůžeme. Více informací naleznete na podstránce hubení a deratizace hlodavců. Případně nás můžete rovnou kontaktovat - telefonicky, emailem a nebo skrze kontaktní formulář a my se naopak ozveme vám.

Autor článku: Jindřich Kuba